top_imagetop_imagetop_imagetop_imagetop_image
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

KULTŪRAS pasākumi Durbes novadā

2020.gadsLustīgi aizvadīta Tēvu diena

 

Vecpilī 13.septembrī aizvadīts jautrs Tēva dienas pasākums - stiprais dzimums piedalījās skrējienā, sacentās auto vilkšanā un sievu nešanā, bērniem tika burbuļšovs, bet vakarā visus priecēja koncertballīte.

(Guntas Zaras, Kristas Petrovas foto)

 

 "Dīvatrons" ar panākumiem Rīgā
 

      5.un 6.septembrī Rīgas brīvdabas muzejā notika Latvijas novadu 6.amatierteātru festivāls, ko rīkoja Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Festivāls noritēja vienlaikus ar Mūsdienu amatniecības festivālu. Pasākumā piedalījās Durbes kultūras nama amatierteātris "Dīvatrons" sadarbībā ar tautas mūzikas ansambli "Neparasts gadījums", kas Ilzes Apines izrādē "DA-DAH" nodrošināja muzikālo pavadījumu. Šī festivāla svētku būtībā ir daudzināt amatierteātru tradīciju un latviešu dramaturģiju.
      Apmeklētājiem piedāvāti gan klasiķu, gan mūsdienu autoru iestudējumi etnogrāfiskajās sētās, tādējādi darbības vidi pietuvinot dokumentālai ticamības izjūtai. Mūsu "Dīvatrons" un režisore Inese Ceriņa izpelnījās gan organizatoru, gan skatītāju atzinību, siltus pateicības vārdus un cerību drīzumā atkal satikties.

 

(pasākuma fotogalerija...)
 Durbes novada mūzikas kolektīvi "Saldajos vārtos"

Lieģu kultūras nama lauku kapela "Luste" un Durbes kultūras nama tautas mūzikas ansamblis "Neparasts gadījums" 22.augustā piedalījās Saldus 10.Starptautiskajā tautas muzikantu festivālā “Saldie vārti”, kur Kalnsētas parka estrādes dižkoncertā spēlēja 22 ansambļi, skanot dziesmām ne vien latviešu, bet arī lietuviešu, igauņu, latgaliešu, līvu valodā. Festivāls ceļ godā tautas mūzikas instrumentu spēlētpratējus, rada satikšanās prieku un atver vārtus jaunai draudzībai. Saldus ielas pārtapa savdabīgās koncertzālēs un ielu koncertos, un kapela "Luste"
spēlēja tirgus laukumā. Kā atzina dalībnieki, sniedzot pusstundu ilgu programmu, gūtas vienreizējas emocijas, jo bijusi ļoti laba publikas atsaucība.
Festivālu organizēja Saldus novada pašvaldības aģentūra “Saldus tūrisma informācijas, kultūras un sporta centrs” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru.
Mūsu novada mūzikas kolektīvi šovasar dūšīgi muzicēja. Lieģu kultūras nama lauku kapela "Luste" augustā piedalījās 4.starptautiskajā kapelu sadziedāšanās saietā Snēpelē, bet Durbes kultūras nama tautas mūzikas ansamblis "Neparasts gadījums" - Vecumnieku pagasta Bārbeles kapelu saietā.

(fotogalerija...)


 


Orientēšanās Durbē


1.augustā notika ģimenisks pasākums "Orientēšanās Durbē" ar mērķi popularizēt Durbes pilsētas atpazīstamību, sacensību maršrutā iekļaujot Durbes skaistākās un vēsturiski nozīmīgākās vietas.
Starts notika pie jaunās Durbes objektu kartes - sienas gleznojuma, kas atrodas uz mājas sienas Raiņa un Aizputes ielas krustojumā. Mākslas darba autore ir Durbē dzīvojošā māksliniece Lauma Bauere, kas nenogurstoši strādāja visu jūliju gan lietavās, gan tveicē.
Pasākums noslēdzās ar uzvarētāju apbalvošanu un Valmieras teātra aktieru apvienības "Žerāri" koncertuzvedumu.

Fotogalerija   ►

 Durbes kaujai - 760 

 

Mazs bij` tēva novadiņis,
Bet diženi turējās.
Visi mazi avotiņi
Ik vakaru miglu met.
 
       13. jūlijā Durbes pilskalnā pie piemiņas akmens notika slavenās Durbes kaujas atceres brīdis un koncerts "Durbes kaujai 760", kurā piedalījās Durbes kultūras nama tautas mūzikas ansamblis "Neparasts gadījums", vidējās paaudzes deju kolektīvs "Lindale", postfolka apvienība no Liepājas "Saule i tuvāk" un lietuviešu folkloras grupa no Vidmantai "Kaštonis" un "Žemčiūga".
 
      1260.gada 13.jūlijā Durbes senlejā norisinājās kauja, kurā žemaišu un kuršu karaspēks sakāva vācu Livonijas ordeņa karaspēku. Vēsturnieki to uzskata par vienu no spilgtākajām 13.gadsimta kaujām, jo tā lielā mērā noteica turpmāko vēstures gaitu Baltijā. Sakāve pie Durbes bija smags trieciens krustnešu plāniem, jo tad sākās sacelšanās pret ordeni gandrīz visās pakļautajās zemēs. Durbes muzeja vadītājs R.Bahs ir pārliecināts, ka seno žemaišu un kuršu cīņas spars mums nepieciešams arī mūsdienās.
      Durbes pilskalna apmeklējums mūsu kaimiņtautai ir iecienīts tūrisma maršruts. Vēstures entuziasti motociklu parādē no Lietuvas atbrauca jau dienu iepriekš, lai pagodinātu Durbes kaujas vietu.
 
      Lietuviešu draugi šo notikumu uzskata par savas nācijas svētkiem, par uzvaru, bez kuras nebūtu Lietuvas, jo šī kauja ļāva noticēt saviem spēkiem un uzskatāma par latviešu un lietuviešu uzvaras atmiņu labākai nākotnei. Tas mūsu tautas vieno. Arī Durbes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Radzevičs svinīgajā uzrunā uzsvēra brāļu tautu sadraudzības nozīmi, novēlot Saules mūžu gan Latvijai, gan Lietuvai.
 
      Ugunsbluķu liesmām plīvojot, ar dziesmām un dejām priecīgi aizvadīts Durbes kaujas atceres pasākums.

 

(skatīt pasākuma fotogaleriju...) 

 
 
 

Foto - Sanita Dejus, Romas Rimkus, Jolanta Japertiene un Ailinda
Geruļska