top_imagetop_imagetop_imagetop_imagetop_image
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ĒNU DIENA 2020

            12. februārī visā Latvijā norisinājās lielākās izglītības organizācijas Junior AchievementLatvia (JA Latvia) organizētais karjeras izglītības pasākums skolu jauniešiem Ēnu diena. Ēnu dienas mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Darba devējiem savukārt tā ir laba iespēja veidot sava uzņēmuma atpazīstamību un piesaistīt nākamos kolēģus.
            No AtaKronvalda Durbes pamatskolas ēnot devās 19 skolēni – 6 no 4.klases, 1 no 6.klases, 10 no 7.klases un 2 no 8.klases.Ēnotāju ceļi veda gan uz Durbes novadu, gan uz Liepāju un Grobiņu.
Vislielākā interese bija par zirgkopja/ zirgu trenera profesiju, jo uz z/s Atvases devās 4 skolēni. Lai strādātu par zirgu treneri, ir nepieciešams mācīties un, protams, ir jāpatīk zirgiem. Šie skolēni pēc ēnošanas ir sapratuši, ka savu nākotni vēlētos saistīt ar zirgiem.  Ēnotājiem interesēja arī lauksaimniecības nozare (3 skolēni), pārdevēja profesija (2), pirmskolas pedagoga profesija (2), friziera profesija (2). Tika ēnoti arī būvdarbu vadītāja palīgs, ekskavatora operators, vizuālā tēla stilists, izglītības metodiķe, flautas spēles skolotāja,  bibliotekārs, autovadītājs.
Izdomāt,  par ko kļūt nākotnē, ir sarežģīti, tāpēc ir apsveicama skolēnu interese iepazīt profesijas un apdomāt savu nākotnes izvēli. Viens ir mūsu priekšstats par kādu profesiju, bet pavisam kas cits ir redzēt, kāda ir darbdiena, kādi darbi veicami un kādām zināšanām un prasmēm jābūt, lai varētu šo darbu veikt. Kāds pārliecinās, ka tā ir īstā profesija, kāds secina, ka tas nav gluži tas, ko bija iedomājies.
Milzīgs PALDIES mūsu novada iedzīvotājiem, kuri atsaucās skolēnu vēlmēm un uzņēma pie sevis, lai iepazīstinātu ar savām profesijām! PALDIES arī pārējiem atsaucīgajiem cilvēkiem!
Uz tikšanos nākamgad!

AtaKronvalda Durbes pamatskolas
 pedagogs -  karjeras konsultants Kristīne Kapiņa

 


SPĒĻU PĒCPUSDIENA PROJEKTA ESI LĪDERIS DALĪBNIEKIEM

          Ata Kronvalda Durbes pamatskola jau vairākus gadus ir iesaistījusies projektā Esi Līderis, kur skolēniem ir iespēja sevi izzināt, veidot plašāku izpratni par karjeru un par savu nākotni. Šogad projektā darbojas septiņi 7.klases skolēni un četri 8.klases skolēni.
          Mācību gada laikā tiek organizēti dažādi konkursi, kuros dalībnieki var demonstrēt savu radošumu, zināšanas un vēlmi darboties papildus. Projekts skolēniem piedāvā spēlēt spēles REAL LIFE un SCHOOL LIFE. Tās ir motivējošas un izpratni veidojošas spēles par dzīves sakarībām, lai sagatavotu dzīvei, kā arī ļauj saprast, kāpēc jāapgūst konkrētie mācību priekšmeti un kur tie dzīvē noderēs.
          Š.g. 29.oktobrī mūsu skolēni spēlēja REAL LIFE. Viņi arī dalījās savās pārdomās par to.
“Man ļoti patika spēle "Real life". Tā parādīja, ka galvenais nav nauda. Palīdzēja sadarboties ar klasesbiedriem. Cik dzirdēju, viņiem arī patika, un četras stundas pagāja nemanot. Spēle bija oriģināla un nekur nedzirdēta, neredzēta, nespēlēta. Sev tādu gribētu, bet diemžēl tādas veikalos nav pieejamas. Arī sieviete Baiba bija jauka un smaidīga, tas arī palīdzēja iejusties. Tiešām esmu priecīga, ka viņa atbrauca un mēs varējām spēlēt šo spēli.”
“Man patika spēle "Real Life". Tā bija ļoti interesanta, tādu spēli nekad nebiju spēlējusi. Spēle palīdzēja vairāk izprast to, kas notiek īstajā dzīvē. To, ka, ejot strādāt nelegālās darbavietās vai ne pārāk pozitīvās profesijās, kur var nopelnīt daudz naudu, tu riskē. Tu vari riskēt, bet tu vari arī neriskēt, ejot strādā legālās darba vietās. Spēle parādīja, ka labāk ir doties uz mazāk atalgotām darbavietām, nekā nelegālām, pat ja tur var nopelnīt daudz naudas. Man tiešām ļoti patika. Es ceru, ka Baiba vēl kādreiz pie mums uz skolu atbrauks ar šo spēli!”
“Man patika pasākums, bet pagājušo gadu likās interesantāk. Spēle bija sarežģīta un galvu “mežģoša”. Redzēju, ka klasesbiedriem tā ļoti patika un viņi šo spēli izbaudīja. Sākumā spēli nesapratu, bet pēc klasesbiedru paskaidrojuma es sapratu spēles gaitu. Cerams nākošgad būs vēl tikpat interesantu spēļu kā šī.”
 
“Spēlējām spēli “Real life”. Bijām komandā 6 cilvēki. Spēle bija par īsto dzīvi. Bija jākrāj izglītības diplomi, jāstrādā un jādraudzējas. Sapratu, ka riskēt dažreiz ir ļoti slikti, bet tas var arī dot ko labu! Sapratu, ka dzīvē var būt nožēlas un pārsteigumi. Piemēram, kad iztērēju visus +, es saņēmu misiju SAKRĀT 11 +. Tad es nožēloju, ka tos iztērēju.”
“Man patika spēle. Tā ir nedaudz līdzīga MONOPOL spēlei, bet, manuprāt, daudz interesantāka. Tu pats spēlē vari izvēlēties, kur iet tālāk – mācīties vai strādāt. Tu varēji spēlēt godīgu vai negodīgu dzīvi. Es riskēju, bet man visu naudu nozaga. Es to nenožēloju, jo pēc tam mana dzīve bija daudz labāka. Manuprāt, labāk ir dzīvot godīgu dzīvi.”
“Man ļoti patika šī spēle. Tā nemaz nebija tik viegla, jo varēja daudz ko pazaudēt. Pašam bija jāizdomā, kur būtu izdevīgāk iet. Es sapratu, ka dzīve pat spēlē nav viegla.”
“Spēle man ļoti patika. Tā bija grūtāka par pagājušā gada. Beigās bija ļoti jautri un labi pavadīts laiks.”

Karjeras konsultante,
Projekta Esi Līderis skolotāja Kristīne Kapiņa


 Karjeras diena

     

 


 
 


   
  Ata Kronvalda Durbes pamatskolas 1. - 4. klases  skolēniem 29. oktobra pēcpusdiena nebija gluži parasta, jo pie viņiem viesojās klases un skolas biedru vecāki, lai pastāstītu par savām profesijām un vaļaspriekiem. Jaunie profesiju pētnieki devās uz klasēm, kur viņus sagaidīja kāds no vecākiem. Karjeras dienā piedalījās 5 vecāki.
      1. klases skolnieka Gata mamma Maija Pēka bērnus iepazīstināja ar savu vaļaspri
eku floristiku. Esot lielajā dzīvē, vaļaspriekam ir liela nozīme, jo tas palīdz atjaunot spēkus pēc darbdienas un dod gandarījumu. No 2. klases bija 2 vecāki. Ģirta Kristiana mamma Alise Ansone stāstīja par sporta pasākumu organizēšanu. Martas Esteres mamma Līga Hartmane veda bērnus tekstila dizaina pasaulē. 3. klases audzēkņa Didža tētis Artūrs Eidiņš demonstrēja tehniskas lietas – skrūves, uzgriežņus u.c. Savukārt 4. klases skolnieka Gustava mamma Anda Veita stāstīja par redzi un brillēm.

      Skolotāja S. Kalniņa apkopoja 1. klases skolēnu vērtējumu par šo dienu: “1.klases skolēniem darbošanās stacijās patika. Gan meitenes, gan zēnus aizrāva automehāniķa profesija, kurā skolēni darbojās ar atslēgām un uzgriežņiem. Ne mazāk interesanta bērniem likās arī sporta darba organizatora profesija un sporta pasākuma plānošana. Pozitīvas atsauksmes arī par mākslas jomas profesijām – floristu un mākslas dizaineru. Skolēni izteica vēlmi turpmāk iepazīt policista, ugunsdzēsēju, jūrnieku, zirgkopja, mākslinieku profesijas. Paldies Gata mammai par atsaucību!”
      2., 3., 4. klases skolēnu vērtējums bija atšķirīgs – kādam vairāk patika tehniskā stacija, kurā uz acumēru bija jānosaka izmēri, kādam patika vairāk gatavot grāmatzīmes pie tekstila dizainera, kādam optometrija likās ļoti aizraujoša, kādam īpaši patika rožu gatavošana no rudens lapām. Vēl kādam patika sporta pasākumu organizēšana. Vislielākais Karjeras dienas ieguvums bija tāds, ka bērniem radās lielāks priekšstats par katru no profesijām un ka varēja līdzdarboties. Žēl, ka visi nevarēja iemēģināt roku visās vietās, jo bija laika ierobežojums.
      Vēlreiz milzīgu PALDIES vēlos teikt vecākiem par atsaucību un pacietību! Tas bija izaicinājums darboties ar bērniem. Arī paši vecāki atzina, ka tas ir bijis gan interesanti, gan arī nedaudz grūti. Prieks pašiem, ka varējuši dalīties pieredzē un varbūt kādu iedvesmot. Bērni, viņuprāt, bijuši pacietīgi un uzmanīgi. Šis esot bijis lielisks veids, kā paplašināt skolēnu redzesloku plašajā profesiju pasaulē.
      Īpašs PALDIES 1.-4. klašu audzinātājām S. Kalniņai, I. Vondai, I. Jonasei-Ķeķei, L. Holštromai par vecāku uzrunāšanu, bērnu pieskatīšanu un pārdomu apkopošanu! Tā kā šāda veida pasākums bija pirmo reizi, tad apzinājām savas stiprās un vājās puses.
Lai mums izdodas arī turpmāk!

Ata Kronvalda Durbes pamatskolas karjeras konsultante Kristīne Kapiņa
 


NBS bigbenda / Jūras spēku orķestra koncerts


      


16. oktobrī Durbes kultūras namā viesojās NBS bigbenda / Jūras spēku orķestris. Caur sarunām un muzicēšanu pasākuma vadītāja aicināja skolēnus aizdomāties par profesiju nozīmību un nepieciešamību nākotnē. Kopīgi tika atkārtoti nozīmīgākie fakti par NBS. Jāatzīmē, ka viesi bija īpaši padomājuši par skaņdarbiem, jo bija iespēja dzirdēt gan šodien populārās dziesmas, gan klasisko mūziku, gan mūžam dzīvos skaņdarbus. Koncerta laikā jaunieši iepazinās ar karavīra un mūziķa profesijām, iesaistījās muzicēšanā, radot savu apvienību, piedalījās konkursos, pielaikoja formas tērpus un iepazina dažādus mūzikas instrumentus. Ar interesi klausījās visi – gan 1. klases skolēni, gan 9. klases audzēkņi.

     Paldies Jūras spēka orķestrim un vadītājam Uldim Loceniekam par iespēju noklausīties muzikālo priekšnesumu un atraktīvo mūziķa un karavīra profesiju iepazīšanu. Paldies par lielisko pasākuma vadīšanu!

Ata Kronvalda Durbes pamatskolas karjeras konsultante Kristīne Kapiņa